Reklama

Niedziela Wrocławska

Trzebniczanie u grobu św. Jadwigi Śląskiej

2020-10-16 23:59

ks. Łukasz Romańczuk

Mają swoją patronkę na wyciągnięcie ręki. Niemalże w każdej chwili mogą przyjść i prosić przy jej grobie o wstawiennictwo. Ale już stało się tradycją, że w dniu Uroczystości św. Jadwigi Śląskiej, razem przychodzą, aby się modlić.

Tegoroczna pielgrzymka mieszkańców Trzebnicy była o wiele skromniejsza niż w pozostałych latach. Z powodu pandemii Covid-19 zabrakło tym razem przemarszu z rynku miasta do sanktuarium. Mimo to, Trzebniczanie przybyli do swojej patronki, aby się wspólnie za siebie modlić. Pamiętając, że św. Jadwiga to idealna patronka na czas zarazy, epidemii i podobnych nieszczęść.

Obecni na Mszy św. byli włodarze miasta, a także księża posługujący na co dzień w Trzebnicy, zarówny z księża salwatorianie, jaki i duchowni z parafii pw. śś. Piotra i Pawła

Reklama

Eucharystii przewodniczył i homilię powiedział proboszcz parafii, ks. Piotr Filas SDS.

Rozpoczynając homilię, kaznodzieja przywołał swoje wspomnienia z jego pobytów w Trzebnicy u św. Jadwigi w czasach licealnych, seminarium i kapłaństwa.

- Zetknąłem się tutaj ze wspaniałą i potrzebną rzeczywistością, która do dzisiaj jest dobrym doświadczeniem i pięknym wspomnieniem - mówił.

Reklama

Proboszcz nawiązał także do obecnej sytuacji, która pokrzyżowała plany, uroczystego świętowania.

- Nie zdawałem sobie sprawy, że przyjdzie taki moment, że te nasze jadwiżańskie uroczystości będziemy przeżywali w takim covidowym klimacie. Czekają nas skromne uroczystości - zaznaczył.

Ks. Piotr Filas SDS mówiąc o św. Jadwidze przytoczył okoliczność, gdy przychodziła ona w nocy na modlitwę. Mówił o jej fascynacji Bogiem i ciągłego odkrywania Chrystusa w codzienności.

Mówiąc o celu pielgrzymowania, ks. Filas zaznaczył, że przede wszystkim chodzi o potrzebę nabrania sił i szukania pomocy w tym trudnym czasie.

W dalszej części, zwrócił uwagę na figurę znajdującą się w świątyni. Jest tam święta Jadwiga stojąca obok klasztoru, trzymając uniesioną dłoń, a w niej figura Matki Bożej, a druga ręka wyciągnięta do ubogiego.

- Dlaczego trzymała figurkę Matki Bożej? Nigdy się tego nie dowiemy (...) Może dlatego, że od Niej nauczyła się przyjmować Boże słowo i w swoim sercu rozważać? zastanawiał się kaznodzieja.

Kontynuując podkreślił, że w naśladowaniu Maryi, tak jak czyniła św. Jadwiga jest potrzebna pokora.

Mówiąc dalej, proboszcz parafii zastanawiał się nad przekazem świętej patronki dla każdego z nas.

- Święta Jadwiga chce nas dzisiaj nauczyć powierzać Bogu wszystko, czym żyjemy - podkreślił.

Uroczystości Jadwiżańskie trwają do niedzieli. W sobotę m.in. dotrze delegacja Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej wychodząca z Katedry Wrocławskiej i delegacja gr. 14, która wyjdzie z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu. W niedzielę uroczysta suma odpustowa o godz. 11:00.

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: do grudnia poinformujemy, jaki będzie zakres wiedzy potrzebny do zdania matury i egzaminu 8-klasisty

2020-10-27 16:33

PAP

Pracujemy nad zmniejszeniem zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu 8-klasisty; do grudnia poinformujemy o konkretach - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że egzaminy muszą być adekwatne do wiedzy, którą uczniowie mogą zdobyć w szkołach.

Więcej ...

S. Chmielewska: żadna, największa sprawa nie jest warta zadawania bólu

2020-10-28 17:19
S. Małgorzata Chmielewska

Piotr Lorenc

S. Małgorzata Chmielewska

„Żadna, największa sprawa nie jest warta zadawania bólu. Nawet temu, którego uważam za wroga” - napisała na swoim blogu odnośnie aktualnej sytuacji w kraju s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty Chleb Życia. Zwróciła także uwagę, że najbardziej obrony potrzebuje Kościół nie w postaci budynków, ale ten, który tworzą starsi, niepełnoprawni, chorzy i bezdomni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wzywa Polaków, by szanowali ludzkie życie

Franciszek

Franciszek wzywa Polaków, by szanowali ludzkie życie

Sami sobie zgotowaliśmy ten los

Niedziela Wrocławska

Sami sobie zgotowaliśmy ten los

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania...

Wiadomości

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania...

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach...

„Nieplanowane”  w TVP1

W wolnej chwili

„Nieplanowane” w TVP1

Ocalmy dzieci z Michałowskiego

Rodzina

Ocalmy dzieci z Michałowskiego

Szatan posługuje się kłamstwem

Wiara

Szatan posługuje się kłamstwem

Ks. Dominik Chmielewski rapuje dla Matki Bożej!

Wiara

Ks. Dominik Chmielewski rapuje dla Matki Bożej!

Dwie córki bez Downa

Niedziela Wrocławska

Dwie córki bez Downa