Reklama

Niedziela Częstochowska

Bezpieczni w miłosierdziu

Beata Pieczykura/Niedziela

Są młodzi, piękni i dumni z tego, ludzie pomagają sobie nawzajem. Twierdzą, że pomaganie najbiedniejszym jest kluczowym momentem, także podczas pandemii. To wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z archidiecezji częstochowskiej i ich opiekunowie, którzy 17 września w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem: „Bezpieczni w Miłosierdziu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zachęcam was do tego, by razem stawić czoło pilnym problemom, które uwidoczniła pandemia, zwłaszcza chorobom społecznym. Podejmując starania o uzdrowienie dzisiejszego świata i budowanie królestwa Bożego, nie zapominajmy o wezwaniu płynącym od Boga: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie»” – te słowa papieża Franciszka inspirowały wolontariuszy szkolnych kół Caritas z archidiecezji częstochowskiej i ich opiekunów. Zgromadzili się oni 17 września w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie na spotkaniu pod hasłem: „Bezpieczni w Miłosierdziu”, zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W związku z pandemią COVID-19 młodzi dowiedzieli się, jak zachowywać zasady reżimu sanitarnego w działalności wolontaryjnej. Poznali także, co łączy misje z wolontariatem podczas panelu „Misje i wolontariat” zaprezentowanego przez ks. Dariusza Chałupczyńskiego, zastępcę Caritas Archidiecezji Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiedzę i działanie uczestnicy połączyli z modlitwą. Mszy św. w intencji dzieł Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przewodniczył ks. Chałupczyński. Mówił do młodych, że w ich działalności ważne jest to, by wszystko czynili w imię Chrystusa, z Nim i dla Niego. Dlatego zachęcił młodych, by dzielili się tym, co mają, czasem, obecnością. – Chciejmy coś dać od siebie, a pamiętajmy o motywacji, o tym, że na pierwszym miejscu jest Bóg, a najważniejszy jest drugi człowiek. Zaproponował, by wolontariusze odwiedzili osoby starsze, osamotnione z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

– Podoba mi się to, że przez wolontariat można bezinteresownie pomagać innym. Jesteśmy wspólnotą, przyjaciółmi – powiedziała „Niedzieli” Angelika z parafii Miłosierdzia Bożego w Chorzewie. Jej słowa potwierdza Julia z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trębaczewie i dodaje, że uczestniczy w zbiórkach żywności czy innych akacjach Caritas. Alen z parafii Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie podkreśla: – Jestem dumny, że ludzie pomagają sobie nawzajem, szczególnie tym biedniejszym krajom i mam nadzieję, że taka chęć pomocy innym będzie się rozprzestrzeniać. – Pomaganie najbiedniejszym jest kluczowym momentem, także podczas pandemii. Uważam, że osobom, które boją wychodzić z domu, żywność trzeba dostarczać. Jestem tu, aby się dowiedzieć, jak SKC mają funkcjonować w czasie pandemii, oraz o tym, jak będzie wyglądała współpraca na rzecz misji – uważa Miłosz z parafii bł. Michała Kozala BM w Działoszynie.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-09-17 14:35

Wybrane dla Ciebie

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

Więcej ...

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim