Reklama

Polska

Legioniści Maryi na Jasnej Górze modlili się za narody nękane niepokojami społecznymi

Jasna Góra

Karol Porwich

Jasna Góra

Za Kościół, Ojczyznę i narody nękane wojnami, niepokojami społecznymi, głodami i epidemiami modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 26. Pielgrzymki Legionu Maryi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To także czas naszej modlitwy o rozwój tego dzieła w Polsce i w świecie – podkreśliła Danuta Olczak ze Stegien. Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, legioniści działają w parafiach, są w większości polskich diecezji. Za rok ruch obchodził będzie stulecie istnienia w świecie. Powstał w 1921 r. w Dublinie, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem był Irlandczyk Frank Duff. Do Polski Legion Maryi dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł zacząć się normalnie rozwijać. Obecnie legioniści pracują w większości polskich diecezji.

Członkowie Legionu - osoby duchowne i świeckie - spotykają się na cotygodniowych zebraniach, w programie których znajduje się przede wszystkim modlitwa, a także wymiana doświadczeń z pracy ewangelizacyjnej. Jak mówią członkowie Ruchu, ich zadaniem jest "niesienie Chrystusa do ludzi, przybliżanie osoby Matki Bożej, uświęcanie własne i prowadzenie innych do świętości". Dwie godziny w tygodniu przeznaczają na pracę w parafii na apostolat zwłaszcza wśród osób zagubionych duchowo, osób, które potrzebują katechizacji, wśród chorych, samotnych, których odwiedzają i towarzyszą im duchowo, przygotowując często do sakramentu pokuty. - Rzeczywiście często takie zaniedbane rodziny, które odeszły od Pana Boga, straciły nadzieję, że ktokolwiek ich wysłucha, przygotowane przez Legionistów Maryi, umówione z księdzem, wracają do Kościoła i porządkują swoje życie sakramentalne, życie modlitwy. To jest ta przestrzeń apostolatu, którą podejmują legioniści – wyjaśnia ks. Józef Sarzyński opiekun duchowy Regii Legionu z Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, witając legionistów, wskazał na obchodzone dziś w Kościele wspomnienie Imienia Maryi. Przypomniał wielkie zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego sprzed 337 lat nad Turkami – To był piękny dzień obrony wiary chrześcijańskiej przed zalewem islamu – mówił o. Wilk. - Dobrze, że przybywacie do Jasnogórskiej Matki i Królowej w tym dniu, przybywacie, aby Ją prosić, ażeby swym błogosławieństwem Ona wypraszała u Boga zwycięstwo Jej Syna w naszych sercach. Zagrożenia wcale nie są mniejsze niż te w XVII wieku, a na pewno bardziej podstępne. Niech przez wasze prośby, Bóg swoją mocą zwycięża w sercach wszystkich ludzi – życzył zebranym zakonnik.

Reklama

Bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, w homilii wskazał na maryjną postawę Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Hierarcha podziękował legionistom za ich gotowość i ofiarność w ewangelizacji swoich środowisk. - Właśnie wy jesteście w tej pierwszej linii takiego frontu ewangelizacyjnego w waszych parafiach, i za ten wysiłek, trud i za to wszystko, co robicie, bardzo wam z serca dziękuję i życzę, żebyście w tej pracy nie ustawali, bo jesteście Kościołowi potrzebni, powiedziałbym, że jesteście dla Kościoła niezbędni – zapewniał bp Marcinkowski.

W specjalnym telegramie skierowanym do Ojca Świętego Franciszka legioniści Maryi zapewnili o swoim wsparciu modlitewnym we wszystkich sprawach papieża i Kościoła. – Przygotowując się do obchodów jubileuszu setnej rocznicy powstania Legionu Maryi, musimy podjąć rozważanie, jak w działaniach ewangelizacyjnych zmierzyć się z wyzwaniami obecnego czasu i licznych niebezpieczeństw, które niesie tak zwany nowoczesny świat. W chwili obecnej najbardziej potrzebna jest nasza troska o ludzi zagrożonych ideologiami rujnującymi młode życie i stojącymi w jawnej sprzeczności z nauką Kościoła – napisali legioniści.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-09-12 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Strona Mocy – Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

Takiego wydarzenia Jasna Góra jeszcze nie doświadczyła.

Więcej ...

Św. Marek, Ewangelista

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim