Reklama

Niedziela Wrocławska

Uroczyste Te Deum w Kościele Uniwersyteckim

2020-07-30 21:10

Marzena Cyfert

Ks. mgr lic. Arkadiusz Krziżok sprawujący Eucharystię

Wpatrując się w tę piękną świątynię, w jej artystyczne piękno, porządek, tradycję, wzbudźmy w sobie świadomość, że takie ma być nasze serce – wierne, uporządkowane, piękne i czyste. Jeśli ono takie będzie, takie będzie również nasze życie, jednym słowem: życie szczęśliwe – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, proboszcz Kościoła Uniwersyteckiego.

Sprawował on uroczystą Eucharystię z racji rocznicy konsekracji świątyni i nadania jej tytułu. Witając zebranych, ksiądz proboszcz powiedział: – 30 lipca jest dla naszej parafialnej wspólnoty dniem szczególnym, bo to dzień, kiedy 322 lata temu konsekrowano naszą świątynię i nadano jej tytuł Najświętszego Imienia Jezus. Nikt z nas tego wydarzenia nie może pamiętać, nie ma też wielu szczegółów o tym dniu zapisanych, ale wiemy, że ta świątynia ma tyle lat. Mamy tutaj wiele pięknych zabytków, chociażby ten ornat, który pochodzi z dnia konsekracji. Dotykamy tradycji, dotykamy bogactwa, ale dotykamy nie tylko tego, co zbudowane jest z kamienia, lecz również duchowej świątyni, zbudowanej z żywych serc.

Uczestnicy Mszy św. wdzięczną modlitwą podziękowali Panu Bogu za fundatorów i budowniczych kościoła, za wszystkich pracujących i modlących się w świątyni przez trzy wieki i za dzisiejszy żywy Kościół – wspólnotę parafialną i wszystkich, którzy tutaj przychodzą.

W homilii ksiądz proboszcz nawiązał do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to poświęcenie świątyni oznaczało przekazanie budowli na cel kultu religijnego. Podkreślił, że przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie gromadzili się na łamaniu chleba w domach, z powodu trwających prześladowań, ale z czasem te miejsca stawały się za małe dla wspólnot chrześcijańskich. Zaczęły powstawać chrześcijańskie świątynie, a jedną z ich charakterystycznych cech było skierowanie ku wschodowi. – Nasza świątynia jest również zorientowana na wschód. Przypomina nam to, że gromadząc się w tej świątyni, zwracamy się, czy idziemy przez życie, ku prawdziwemu Słońcu, czyli ku Jezusowi Chrystusowi. Biblia nazywa Jezusa wschodzącym słońcem – mówił ks. Krziżok. Następnie podkreślił, jak wielkie jest piękno architektoniczne świątyni i dodał: – To wszystko ma nam uświadomić, że świat jest zbudowany według jasnych zasad, które zachowywane stają się fundamentem trwałości, jedności i szczęścia, czyli tego wszystkiego, co jest tak naprawdę przedmiotem naszej wiary.

Reklama

Ksiądz proboszcz podkreślił też, że wszystkie piękne architektonicznie świątynie są zbudowane według takich zasad. I zakończył: – Rocznica poświęcenia kościoła obchodzona jest po to, by człowiek odnowił w sobie świadomość, że to my, wierzący, jesteśmy prawdziwym ludem Kościoła; zaś piękno i porządek architektoniczny tej świątyni wskazują na stałe zasady, które leżą u podstaw każdego szczęśliwego i pięknego życia. By dojść do piękna wewnętrznego, my również musimy trzymać się zasad.

Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali uroczyste Te Deum.

Wybrane dla Ciebie

Msza święta po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP

2020-08-03 14:20

Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP

Po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP, w czwartek 6 sierpnia o godz. 12:00 w Archikatedrze Warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Pary Prezydenckiej - poinformowało KAI Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Kard. Brenes przebacza sprawcy podpalenia kaplicy Krwi Chrystusa

2020-08-03 17:56

markito/pixabay.com

Papież Franciszek skierował list do kard. Leopoldo José Brenesa, arcybiskupa Managui w Nikaragui. Wyraził w nim swój smutek i zapewnił o wsparciu modlitewnym w związku z piątkowym atakiem na miejscową katedrę. W wyniku podpalenia przez nieznanego sprawcę zniszczony został zabytkowy krucyfiks i wnętrze kaplicy Krwi Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Niemcy:

Benedykt XVI

Niemcy: "Passauer Neue Presse": stan zdrowia Benedykta XVI...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Człowiek uzależniony

Rodzina

Człowiek uzależniony

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...

Wiadomości

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...