Reklama

Komentarze

Wartości Polski, wartości Zachodu

Krzysztof Sitkowski KPRP

Jestem przekonany, że przemówienie skierowane do Polaków przez amerykańskiego prezydenta znajdzie swoje miejsce w historii naszego kraju i starego kontynentu. Przywódca wiodącego państwa świata przypomniał na czym cywilizacja Zachodu zbudowała swoją potęgę. Kluczem do jej przetrwania jest TOŻSAMOŚĆ: jeśli nie zapomnimy kim jesteśmy, to po prostu nie da się nas pokonać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważając tożsamość Polski, Donald Trump wskazuje na pryncypia tożsamości całego Zachodu. Kim zatem jest Polska? - jest geograficznym sercem Europy, ale – co jeszcze ważniejsze – w Polakach widzimy duszę Europy, wasz naród jest wielki, ponieważ wielki jest wasz duch. W jednych z pierwszych słów, którymi amerykański prezydent opisał jak widzi polską tożsamość odniósł się do naszej duchowości. To ów niezwyciężony duch pozwolił przetrwać utrapienia i wyzwania, jakich nie szczędziła Polsce historia. Trudno nie zgodzić się z Trumpem, który zaskakująco trafnie dostrzegł wartości, stanowiące fundament polskiej duchowości.

Na pierwszym miejscu postawił wiarę w Boga, którą na różne sposoby zaznaczaliśmy w swoich dziejach, a w szczególności ujawniło się to w latach pontyfikatu Jana Pawła II. Kiedy nadszedł 2 czerwca 1979 r., kiedy milion Polaków zgromadziło się na mszy z polskim papieżem, każdy komunista musiał wiedzieć, że opresyjny system wkrótce się zawali. Milion Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci – nagle wzniosło głosy w jednej modlitwie; milion Polaków, którzy nie prosili o bogactwo, nie prosili o przywileje; zamiast tego milion Polaków powie trzy proste słowa: „my chcemy Boga".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Druga wartość fundamentalna to wolność. Według Trumpa Polskę i USA łączy specjalna więź wykuta w ogniach historii i charakteru narodowego. Jest to braterstwo, które istnieje tylko pomiędzy narodami, które walczyły, krwawiły i ginęły o wolność. Jestem tu dzisiaj – stwierdził - nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale też pokazać was jako przykład wolności innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę i gotowość, aby bronić naszej cywilizacji.

Kolejny zespół aksjomatów to historia, kultura i pamięć – wszystko to, co stanowi o naszej narodowej indywidualności, po czym odróżniamy się od innych a inni odróżniają nas od siebie. I wreszcie szczególnie dla mnie istotna kwestia - rodzina. Możemy mieć największe gospodarki i najbardziej śmiercionośną broń na ziemi, natomiast jeżeli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to wtedy będziemy słabi i nie przetrwamy – podkreślił prezydent USA.

Reklama

Wymienione wartości wskazane zostały jako fundamentalne nie tylko dla naszej narodowej tożsamości, ale również dla tożsamości kontynentu europejskiego oraz całej cywilizacji Zachodu. Duchowość jest naprawdę naszą siłą i warto cieszyć się, że pozwala nam trwać w wolności. Nie dajmy sobie odebrać dumy z tego, że przetrwaliśmy tyle prób dziejowych i potrafimy wnosić wiele dobra do dorobku współczesnej cywilizacji. Więc razem walczmy wszyscy tak, jak Polacy: za rodzinę, za wolność, za kraj i za Boga – podsumował Donald Trump.

Słów prezydenta Stanów Zjednoczonych wysłuchałem z uwagą. Stanowią dla mnie ważne potwierdzenie priorytetów na jakie stawiam w pracy dla Polski. I zachęcam wszystkich, by bez względu na to czym zajmują się zawodowo i jakie są ich zapatrywania społeczne, podejmowali stały wysiłek, by wspomniane tu wartości urzeczywistniać w codziennym życiu.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-10 09:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matura 2016 r. Kto zawinił?

Monika Łukaszów

Więcej ...

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim