Reklama

Turystyka

Wadowice: pokój Jana Pawła II z Polikliniki Gemelli na papieskiej wystawie

Milena Kindziuk

Pokój Jana Pawła II z Polikliniki Gemelli zaprezentowany zostanie po raz pierwszy 13 maja br. w papieskim Muzeum w Wadowicach. Nowej wystawie pt. „Cierpienie ma sens” w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – uroczyście otwieranej z okazji 35. rocznicy zamachu na papieża – towarzyszyć będzie tego dnia międzynarodowa konferencja na temat zamachu i nowych rekwizytów na papieskiej ekspozycji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród zaproszonych na konferencję prelegentów znajdują się dr Francesco Bucarelli – watykanista, dr Giorgio Meneschincheri – dyrektor Polikliniki Gemelli, oraz dr Andrzej Grajewski – historyk, redaktor tygodnika „Gość Niedzielny”.

Zwiedzający będą mogli po raz pierwszy zobaczyć nową wystawę w ramach Nocy Muzeów – 14 maja (19.00-23.00).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do rzymskiej kliniki im. ojca Agostino Gemelliego, należącej do wydziału medycyny mediolańskiego Katolickiego Uniwersytetu Serca Jezusowego, został przewieziony papież Polak po zamachu w dniu 13 maju 1981 r. Tam był operowany.

W klinice znajduje się specjalny apartament papieski. Św. Jan Paweł II był tam w sumie dziewięć razy – po raz ostatni w marcu 2005. W sumie spędził tam 153 dni 152 noce. Klinika była pierwszym miejscem poza Watykanem, do którego Karol Wojtyła udał się zaraz po wyborze: 18 października 1978 roku odwiedził tam swego przyjaciela, kardynała Andrzeja Deskura. Podczas ostatniego w życiu pobytu w rzymskiej klinice Jan Paweł II przeszedł operację tracheotomii. Zabieg miał pomóc papieżowi w oddychaniu.

Otwarte w kwietniu 2014 roku Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach prezentuje za pomocą multimedialnej i interaktywnej narracji życie oraz dziedzictwo papieża-Polaka. Przebudowę placówki zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie – twórcy koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednym z przedmiotów ogniskujących największe zainteresowanie turystów jest pistolet, z którego Ali Acca strzelał do Jana Pawła II. Browning HP CAL kaliber 9 mm, nr seryjny 76C 23953, użyty przez tureckiego zamachowca 13 maja 1981 r. po to, by zabić Jana Pawła II, wypożyczyło rzymskie muzeum kryminologii.

Z kolei w pokoju muzealnym „Przebaczam zamachowcy” umieszczono różaniec s. Łucji Dos Santos, jednej z trojga dzieci - świadków objawień fatimskich, podarowany papieżowi w 2000 r., jest tu replika kuli, która raniła papieża i została potem złożona w koronie Matki Bożej Fatimskiej, a także naznaczone krwią ubranie ochroniarza, który chwycił papieża padającego od strzału zamachowca.

Reklama

Wystawa papieska znajduje się w domu, w którym Karol Wojtyła urodził się i mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia. Budynek kupiła od żydowskich właścicieli Fundacja Ryszarda Krauzego i przekazała archidiecezji krakowskiej. Dzięki środkom unijnym, a także dzięki wsparciu współzałożycieli muzeum, w latach 2010-2013 budynek został dostosowany do projektu nowej wystawy autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów. Budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przeszedł gruntowny remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Muzeum po remoncie zwiększyło swoją powierzchnię do 1000 mkw.

Ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach i jest w pełni nowoczesną, multimedialną, interaktywną wystawą ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobku papieża-Polaka. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie.

Przebudowa wadowickiego Muzeum została sfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz fundusze unijne. Całość, łącznie z instalacją nowej ekspozycji, kosztowała około 25 milionów złotych.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-05-10 17:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obraz św. Jana Pawła II

Podziękowanie parafian

Adrian Seliga

Podziękowanie parafian

Więcej ...

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...