Reklama

Franciszek

Papież w Kazachstanie

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 22

Grzegorz Gałązka

Za nami 38. podróż apostolska Franciszka. W dniach 13-15 września papież gościł w Kazachstanie, gdzie uczestniczył w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na kongres przyjechało ponad osiemdziesięciu liderów różnych religii. Obradowali w cieniu potężnego kryzysu, który od 3 lat targa światem. Najpierw z powodu pandemii, teraz – wojny. W swoim przemówieniu na rozpoczęcie kongresu, po chwili modlitwy w milczeniu, Ojciec Święty zwrócił uwagę na cztery globalne problemy, „które wzywają wszystkich – a zwłaszcza religie – do większej zgodności celów”. – Największym czynnikiem ryzyka naszych czasów pozostaje ubóstwo – powiedział Franciszek. Drugie zadanie to „wyzwania pokoju”. Trzecie – „braterska akceptacja”, bo dziś „z wielkim trudem człowiek jest akceptowany. Każdego dnia odrzucane są dzieci nienarodzone, odrzucani migranci i osoby starsze”. Czwarte wreszcie – „troska o wspólny dom”, czyli kwestia ekologii.

W kontekście pokoju Franciszek zwrócił uwagę, że choć dialog międzyreligijny ogniskował się na tej kwestii to, niestety, nie przyniosło to efektu. Jaką papież ma na to receptę? – Potrzebny jest wstrząs i musi on, bracia i siostry, pochodzić od nas. Jeśli Stwórca, któremu poświęcamy nasze istnienie, dał początek życiu ludzkiemu, to jak my, deklarujący się jako wierzący, możemy godzić się na niszczenie tego życia? I jak możemy oczekiwać, że ludzie naszych czasów, z których wielu żyje tak, jakby Boga nie było, będą zmotywowani do zaangażowania się w pełen szacunku i odpowiedzialności dialog, jeśli wielkie religie, stanowiące rdzeń tak wielu kultur i tradycji, nie są aktywnie zaangażowane na rzecz pokoju? – skontaktował się Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trudno powiedzieć, czy mówiąc te słowa, Franciszek miał na myśli nieobecnego w Nur-Sułtanie patriarchę Cyryla. Rosyjską Cerkiew reprezentował odpowiedzialny za relacje zagraniczne patriarchatu metropolita Antoni. Duchowny odczytał przesłanie Cyryla; ani o milimetr nie odbiega ono od linii, którą patriarcha obrał 24 lutego, błogosławiąc rosyjskie czołgi rozjeżdżające Ukrainę. Metropolita Antoni powiedział dziennikarzom, że Franciszek podczas rozmowy z nim miał podtrzymać wolę spotkania z Cyrylem. Papież jest zdania – co podkreślił podczas rozmowy z dziennikarzami w drodze powrotnej do Rzymu – że należy być zawsze otwartym na dialog, także z agresorem.

Reklama

Franciszek spotkał się w Nur-Sułtan nie tylko z delegacją patriarchatu, lecz także m.in. z wielkim szejkiem al-Tayyibem, dwoma naczelnymi rabinami Izraela: Davidem Baruchem Lau i Icchakiem Josefem oraz delegacją Światowej Federacji Luterańskiej.

Na zakończenie Mszy św. 14 września Franciszek zaapelował: – Nie przyzwyczajajmy się do wojny, nie ulegajmy jej nieuchronności; i dodał: „Nalegajmy, aby naprawdę usiłowano osiągnąć pokój”. Słowa te były skierowane szczególnie do tych, „którzy mają w świecie większą władzę, obarczeni są większą odpowiedzialnością wobec innych, zwłaszcza wobec tych krajów, które są najbardziej dotknięte logiką konfliktu”. – Na to właśnie należy patrzeć, a nie tylko na interesy, które są korzystne dla nas samych. Nadeszła pora, aby uniknąć zaostrzenia rywalizacji i umacniania się przeciwstawnych bloków. Potrzebujemy przywódców, którzy na szczeblu międzynarodowym umożliwią narodom wzajemne zrozumienie i rozmowę”. To zadania, wypowiedziane w trakcie spotkania z władzami Kazachstanu, skierowane było do przywódców narodów „trzymających na świecie władzę”.

Kongres rozpoczął się i zakończył przemówieniami Franciszka. W ostatnich słowach papież zastanawiał się m.in., co stanowi wspólny mianownik wszystkich religii. Powołując się na św. Jana Pawła II, na jego słynne sformułowanie, że człowiek „jest drogą Kościoła”, stwierdził, iż człowiek jest drogą wszystkich religii. – Przed podejmowaniem ważnych decyzji trzeba bardziej patrzeć na dobro człowieka niż na cele strategiczne i ekonomiczne, interesy narodowe, energetyczne i militarne – podsumował.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-21 08:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież na Anioł Pański: świat nienawidzi chrześcijan, tak jak Jezusa

Grzegorz Gałązka

„Świat nienawidzi chrześcijan z tego samego powodu z jakiego nienawidził Jezusa, ponieważ On przyniósł światło Boga, a świat woli ciemność, aby ukryć swoje złe uczynki” - mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza