Reklama

Kościół

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ameryka potrzebuje więcej modlitwy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że kościoły oraz synagogi i meczety powinny zostać jak najszybciej otwarte, jeśli oczywiście sytuacja na to pozwoli, bo kraj „potrzebuje obecnie więcej modlitwy, nie mniej”. Jednocześnie amerykański przywódca ostro skrytykował tych gubernatorów, którzy „przez cały ten czas mają u siebie otwarte sklepy monopolowe i kliniki aborcyjne, podczas gdy pozostają tam zamknięte kościoły”. Stwierdził, że nie jest to w porządku, i dodał, że ta niesprawiedliwość wymaga poprawy.

The Brussels Times

Prawa wierzących

W Belgii w czasie trwania epidemii zabronione było sprawowanie jakichkolwiek nabożeństw z udziałem wiernych z wyjątkiem pogrzebów, w których mogło uczestniczyć do 30 osób. Zakaz ten obowiązuje nadal mimo luzowania restrykcji np. wobec sklepów wielkopowirzchniowych. Nie podoba się to grupie belgijskich młodych katolików, którzy zaskarżyli rządowe rozporządzenie do Rady Państwa. Wnioskodawcy zarzucają, że pogwałcone zostało prawo do wolności i swobody wyznania. Domagają się natychmiastowego zawieszenia rozporządzenia i „odmrożenia” kościołów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

AsiaNews.it

Trudna sytuacja patriarchy

Wrze w patriarchacie moskiewskim. I to nie tylko z powodu koronawirusa, który mocno uderzył w Rosję, w tym także w prawosławnych duchownych. Część komentatorów oskarża patriarchę Cyryla I o wykorzystywanie zamieszania wywołanego pandemią do załatwiania wewnętrznych spraw patriarchatu. Okazuje się, że w czasie pandemii Cyryl I usunął, i to bez czekania na wyroki trybunału kościelnego, czterech młodych biskupów. Szczególnie bulwersujące są dwa najświeższe przypadki. Patriarcha Moskwy usunął z urzędu dwóch biskupów za skandale, które rzekomo wywołali, a czego dowodem miały być zdjęcia. Fotografie zostały umieszczone w mediach społecznościowych. Biskupom zarzucono pijaństwo, homoseksualizm i niemoralne zachowanie. Obrońcy hierarchów twierdzą, że obydwaj są niewinni, a Cyryl nadużywa swej władzy. W tle wszystkiego jest konflikt Cyryla z zakonnikami patriarchatu moskiewskiego, którzy w ostatnim czasie nie szczędzą mu krytyki.

Reklama

La Croix

Otworzyć kościoły

Najwyższy trybunał sądowy nad Sekwaną – Rada Stanu uznała, że podtrzymywanie zakazu publicznego odprawiania nabożeństw w świątyniach narusza prawa ludzi wierzących. Sędziowie nakazali francuskiemu rządowi, który pierwotnie planował otwarcie świątyń dopiero 2 czerwca br. – razem z barami i restauracjami – aby wcześniej zezwolił na praktykowanie wiary. Na Kościoły i związki wyznaniowe Rada Stanu nałożyła obowiązek opracowania regulacji sanitarnych dla uczestników nabożeństw.

Zadowoleni z rozstrzygnięcia są francuscy biskupi. Podkreślają, że jest ono zgodne z pismem wystosowanym do premiera przez przewodniczącego episkopatu – abp. Érica de Moulins-Beauforta. Rada Stanu dała rządowi 8 dni na uchylenie dekretu o zakazie i wydanie bardziej adekwatnych środków bezpieczeństwa.

Novena

Historyczne wydarzenie

Nowym delegatem biskupim dla niemieckojęzycznego wikariatu Fryburga zostanie od 1 sierpnia br. Marianne Pohl-Henzen. Będzie miała władzę praktycznie identyczną jak wikariusz biskupi. Ten, według prawa kanonicznego, ma tę samą władzę wykonawczą co biskup diecezjalny, oczywiście w ramach konkretnego obszaru czy wobec określonej grupy wiernych, jednak z wyłączeniem spraw zastrzeżonych dla ordynariusza diecezji. Wikariuszem generalnym czy wikariuszem biskupim może zostać tylko duchowny, dlatego kobiecie nadano tytuł delegata biskupiego. Dodatkowo Szwajcarka będzie zasiadała w Radzie Biskupiej. To organ spotykający się raz na tydzień i doradzający biskupowi diecezjalnemu w sprawach zarządzania diecezją. Media nazwały mianowanie Marianne Pohl-Henzen wydarzeniem historycznym.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-06-03 08:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa, jałmużna, post

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...