Reklama

W wolnej chwili

„Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI” - nowa książka pod redakcją ks. prof. Roberta Nęcka

Książka  „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”

x.com/xNecek

Książka „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”

Nakładem Wydawnictwa Arsarti w ramach serii „Edukacja Medialna” ukazał się 8 tom monografii pod redakcją ks. prof. Roberta Nęcka i mgr Joanny Sobczyk-Pająk - „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”. W pracy poświęconej Benedyktowi XVI znalazły się teksty 23 autorów z Polski, Niemiec, Włoch, Indii, Brazylii i Argentyny. Wprowadzenie do publikacji napisał ks. prałat Paweł Ptasznik, a słowo wstępne Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teologia i komunikacja papieska obracają się wokół mądrości. Słowo zaś „mądrość” na giełdzie współczesnego języka nie posiada stałej wartości. Wydaje się być staromodne i łatwo staje się przedmiotem ironii lub sarkazmu. Czasem można się przechwalać tym, że nawet na starość nic się nie zmądrzało.

Tymczasem papież Benedykt XVI - patrząc na Kościół z perspektywy Europy - kładł nacisk na wartość, która znajduje się w kryzysie i podkreślał fazę schyłkową jego działalności. Brakuje bowiem duchowej dynamiki i duchowego przebudzenia, a codzienność coraz częściej przypomina dobrze zarządzaną korporację, niż wspólnotę kładącą nacisk na dojrzałość serca. Dlatego schyłek ten - jeżeli owo przebudzenie nie nastąpi - przyspieszą różne współczesne prądy teoriopoznawcze. Ojciec święty przypominał o niebezpieczeństwach wiary w perspektywie prawdziwej i fałszywej odnowy chrześcijaństwa. Stwierdził, że prawdziwą odnowę Kościoła stanowi rozumne obcinanie różnych przerostów niesionych przez czas. Toteż czytając papieski testament z 2006 roku warto zauważyć, że Ojciec święty dziękował za miłość swoim rodzicom, siostrze i bratu, dając do zrozumienia, że rodzina w każdej szerokości geograficznej staje się punktem odniesienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym kontekście papież Ratzinger - analizując wyzwanie domu, któremu na imię Europa - uważał, że świat wartości - jakby chylił się ku upadkowi. Tym sposobem Europa ulega paraliżowi, który jest spowodowany zapaścią układu krążenia. Można to zauważyć chociażby w podejściu do religii. Kiedy obraża się Koran i islam, karze podlega ten, kto obraża. Kiedy obśmiewa się wiarę Izraela, judaizm i jego wielkie postacie kara staje się oczywistością. Natomiast gdy ofiarą prześmiewców staje się Chrystus i chrześcijaństwo - wówczas wtóruje się prawu do wolności opinii jako najwyższego dobra.

Dlatego z jednej strony wolność opinii nie może godzić w prawa człowieka, a z drugiej zdrowym przejawem wielokulturowości staje się „wychodzenie z szacunkiem naprzeciw tego, co święte dla innych, ale to możemy uczynić jedynie wtedy, gdy świętość - Bóg - nie jest obca nam samym”. Chodzi o to, że Europa jest nie tylko kontynentem, ale nade wszystko domem, w którym wolność swój najgłębszy sens znajduje w byciu duchową ojczyzną. Mając tego świadomość warto zastanowić się nad papieską teologią i nad papieską komunikacją, gdyż papież Ratzinger posiadał łatwość w komunikowaniu teologii, a jego przekaz był zrozumiały i bardzo chwytliwy.

Dlatego zbliżająca się druga rocznica śmierci Skromnego Pracownika w Winnicy Pańskiej jest świetną okazją do zaprezentowania niniejszej publikacji „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”.

Monografia podzielona jest na cztery rozdziały. W rozdziale pierwszym „Ku pamięci” zaprezentowane zostaną wspomnienia kardynała Oswalda Graciasa „Wspomnienie Legendy”, kardynała Orani João Tempesta, O. Cist. „Pokorny robotnik Winnicy Pańskiej - Benedykt XVI Wielki” i szefa ochrony papieskiej Domenico Giani „Człowiek sprawiedliwości i miłosierdzia”.

Reklama

W rozdziale drugim „Głębia chrześcijaństwa” zostały zamieszczone teksty arcybiskupa Marka Jędraszewskiego „Żyć Bogiem. O dwóch książkach Josepha Ratzingera/Benedykta XVI: Wprowadzenie w chrześcijaństwo i Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy”, ks. prof. Krzysztofa Góździa „Kamienie milowe teologii Josepha Ratzingera-Benedykta XVI”, ks. dr Piotra Studnickiego „Papieski traktat o wierze. Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski (25-28 maja 2006)”, biskupa Damiana Andrzeja Muskusa OFM „Łagodne światło wiary. Benedykt XVI w Kalwarii Zebrzydowskiej” i ks. prof. Sławomira Bukalskiego „Małżeńska communio amoris drogą do communio sanctorum w nauczaniu Benedykta XVI”.

Rozdział trzeci „Pogłębiona teologia” ro analiza liturgii Kościoła, źródeł papieskich homilii i komunikacyjne znaczenie herbu. Warto odnotować następujące teksty: Bp Ariel Torrado Mosconi ”COMUNICANTES ET MEMORIAM VENERANTES”. Liturgia, misterium komunii i komunikacja w teologii Josepha Ratzingera-Benedykta XVI”, prof. Stephen Morgan „Źródło i szczyt: Liturgia jako teologia dla Josepha Ratzingera”, prof. Katarzyna Dybeł „W pragnieniu Boga zawiera się umiłowanie słowa”: papież Benedykt XVI mówi o poezji”, ks. dr hab. Rafał Kowalski „Benedykt XVI jako kaznodzieja - źródła papieskich homilii”, ks. prof. Bogdan Zbroja „Relatywizm i technokracja, jako przeszkody komunikacji międzyludzkiej w encyklice „Caritas in veritate” Benedykta XVI”, ks. prof. Andrzej Bruździński „Herb papieża Benedykta XVI i jego komunikacyjne znaczenie”.

Reklama

W końcu w rozdziale czwartym zostały przedstawione pogłębione analizy papieskiej komunikacji - dr Anna Kurdziel „Papież ćwierkający prawdę”, prof. Klaudia Cymanow-Sosin „Od siły autorytetu po moc dialogu - wyznaczniki komunikowania Benedykta XVI w świetle personalistycznej koncepcji komunikacji ewangelizacyjnej”, ks. prof. Robert Nęcek „Bóg i bliźni w centrum komunikacji Benedyka XVI”, ks. prof. Wojciech Misztal „Benedykt XVI i mass media: „by ta miłość stała się rzeczywiście dominującą miarą świata”, prof. Katarzyna Drąg „Komunikacyjne aspekty milczenia. Inspiracje Benedykta XVI”, red. Angela Ambrogetti „Benedykt XVI i komunikacja oparta na prawdzie wiary” i Peter Seewald „Komunikujący prawdę znaczenie”.

Niewątpliwie druga rocznica śmierci papieża Ratzingera może być dobrym czasem zastanowienia się nad aktualnością papieskiego przekazu, który nie traci nic ze swojej autentyczności i głębi. Oddając monografię do rąk Czytelników ufamy, że będzie ona przyczynkiem do podjęcia na nowo refleksji nad stanem własnej duszy i stanem duszy Europy i świata.

Patronat nad książką objęli: Radio Plus, Radio RMFFM, tygodnik „Niedziela”, KAI, deon.pl i wiara.pl

Podziel się:

Oceń:

2025-01-30 08:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Suchodolski: więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy lekcji religii

2025-07-18 07:09
Bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy szkolnej lekcji religii, ale w codziennym byciu razem, poznawaniu ich języka, wartości i problemów – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Rzecznik PAŻP: awaria zarządzania ruchem lotniczym

2025-07-19 11:56

Monika Książek

Rano doszło do awarii systemu zarządzania ruchem lotniczym; samoloty lądują, ale dochodzi do ograniczeń w startach na części polskich lotnisk - poinformował w sobotę rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat