Reklama

Niedziela Wrocławska

Rekolekcje o spowiedzi generalnej

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

W klasztorze sióstr Notre Dame na wrocławskim Ostrowie Tumskim zakończyły się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Te kilkudniowe ćwiczenia duchowe miały swoją pierwszą edycję. Towarzyszyliśmy uczestnikom podczas czwartkowych nieszporów i konferencji księdza Pawła Cembrowicza, proboszcza wrocławskiej katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rekolekcjach uczestniczyło 6 osób, a ich duchowym przewodnikiem był ks. Paweł Cembrowicz. W swojej konferencji poświęconej spowiedzi generalnej, kapłan posłużył się także historiami ze swojego życia kapłańskiego, które były pewnego rodzaju świadectwem.

We wprowadzeniu do konferencję znalazło się odniesienie do sceny Bożego Narodzenia. -Tajemnica Wcielenia znajduje swój sens w tajemnicy odkupienia. Chrystus przychodzi w konkretnym celu. Chrystus daje odkupienie i odpuszczenie grzechów. Jednoczy to co w niebiosach i to co na ziemi - wskazał proboszcz katedry, mówiąc dalszej części o wymiarze personalistycznym wiary chrześcijańskiej. - Bóg nie jest kimś kto jest daleko i obserwuje, ale wchodzi w historię człowieka. Historia zbawienia pokazuje, że człowiek nie jest sam. Po tragedii, która wydarzyła się w Raju, Bóg nie zostawia człowieka, ale przychodzi i woła Adamie gdzie jesteś? Bóg szuka człowieka. Na przestrzeni historii w dziejach ludzkich, Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem. My możemy zmęczyć się sobą. Taka niepojęta, nieogarniona, wszechmogąca jest miłość Boga - nauczał kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Cembrowicz poruszył także kwestie jedności w różnorodności.- Na Ziemi nie jest doskonała. Poszczególne osoby tworzące Kościół są ważne. Nie ma lepszych i gorszych - zaznaczył kapłan, używając porównania do witraża, w których poszczególne elementy składają się na całość i każdy jest istotny.

Przechodząc bezpośrednio do tematyki spowiedzi generalnej, kapłan przypomniał starą formę przykazania kościelnego mówiącego o spowiedzi świętej raz w roku i komunii na Wielkanoc - To jest minimum. I dobrze wiemy, że drogą do godności przyjęcia Komunii Świętej jest Sakrament Pokuty. Aby pielęgnować duszę spowiedź musi być regularna i zalecana jest raz w miesiącu - wskazał ks. Cembrowicz, dodając, że spowiedź generalna zalecana w ważnych wydarzeniach życia człowieka. Tak naprawdę, pierwszą taką spowiedź odbywamy przed I Komunią Świętą. Ale także spowiedź generalna zalecana jest, gdy wchodzimy w dorosłe życie [ślub, święcenia - przyp. red.], gdy wchodzimy w wiek dojrzały, starość lub, kiedy czujemy potrzebę i może być z jakiegoś okresu czasu np. 25 lat małżeństwa, 20 lat pracy itp.

Reklama

Ks. Paweł Cembrowicz wyjaśnił też, czym jest spowiedź generalna: - To spowiedź z całego życia. Nie chodzi o to, aby powtórzyć wszystkie spowiedzi i wszystkie grzechy wypowiedzieć, ale możemy powiedzieć o tym, czego nie opowiedzieliśmy, bo nie byliśmy świadomi, zatailiśmy ze strachu, coś co nam leży na sercu, co chcemy oddać Panu Jezusowi - mówił kapłan, dodając: - Nie należy wchodzić w konteksty. Jak spowiednik nie będzie rozumiał to dopyta.Warto zaakceptować to co zatailiśmy i powiedzieć dlaczego to uczyniliśmy.

W dobrym przygotowaniu do spowiedzi pomaga solidny rachunek sumienia. - Warto pamiętać o wdzięczności. Podziękować Panu Bogu za dobro, które miało miejsce dzięki Niemu, zobaczyć że życie nie jest wielkim utrapieniem, ale jest piękne i wiele się w nim wydarzyło, prosić o światło Ducha Świętego aby pozwolił nam poznać nasz grzech - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Nie można dać sobie wmówić, że już nic się nie da zrobić. Należy przyjąć to wszystko w duchu pokuty i razem z Jezusem ofiarować Ojcu Niebieskiemu.

Podczas konferencji zostało użyte porównanie spowiedzi generalnej do doświadczenia Wielkiego Piątku. - Jest to droga do zmartwychwstania, a ona zawsze wiedzie przez Golgotę. I warto rozważać słowa rozgrzeszenia: “Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą…". - nauczał proboszcz katedry, dodając: - Wyznanie grzechów jest wejściem na drogę nawrócenia i przylgnięcia do Chrystusa. Kolejnym ważnym krokiem jest przebaczenie. Spowiedź generalna to dobra okazja do przebaczenia, aby się nie męczyć samemu sobą. Może nie do końca to potrafimy, ale należy tego chcieć i oddać to Jezusowi.

Rekolekcje o spowiedzi generalnej organizujemy były przez Fundację Świętego Jana Chrzciciela i parafię katedralną pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Celem tych rekolekcji było przygotowanie jej uczestników do spowiedzi generalnej.

Podziel się:

Oceń:

+12 0
2024-02-24 22:48

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady