Reklama

Pokłonić się Panu z Orszakiem Trzech Króli

2019-01-07 10:17

Agnieszka Bugała

Agata Pieszko
Abp Józef Kupny powitał Orszak na wrocławskim Rynku

Pokłon Nowonarodzonemu to wielkie świadectwo wiary. W tym roku Orszaki Trzech Króli maszerowały pod hasłem „Odnowi oblicze tej ziemi!”. Zorganizowano je w wielu miejscowościach naszej archidiecezji – po raz pierwszy w Świętej Katarzynie i w Żórawinie. Redakcja Niedzieli wrocławskiej wzięła udział w trzech Orszakach dokumentując wydarzenie.


- Tutaj chcemy się uczyć wartości rodziny i przeżyć w Jezusie doświadczenie bliskości: naprawdę wszyscy jesteśmy sobie bliscy - mówił do zgromadzonych abp Józef Kupny – a od Świętej Rodziny możemy się uczuć opiekuńczej miłości, od pastuszków ofiarności, a od Trzech Króli uporu w poszukiwaniu prawdy.

Reklama

Orszak przeszedł ulicami miasta z Ostrowa Tumskiego do Rynku po raz dziewiąty. Jak co roku w uroczystym przemarszu szli rycerze, pastuszkowie, aniołowie i dwórki, królowie na koniach a także prawie 6 tys. wrocławian. Wraz z mieszkańcami szedł prezydent miasta Jacek Sutryk. Na Placu Gołębim w Rynku podziękował im za obecność podkreślając, że orszak to budowanie wspólnoty mieszkańców miasta.

Wśród aktorów Orszaku nie zabrakło aniołów budzących ze snu pastuszków – w te role wcieliły się harcerki Skautów Europy, Latarnika, Gwiazdora – po raz kolejny gwiazdę niósł Andrzej Wierzgacz i postaci patrona miasta, dominikanina, bł. Czesława.

Więcej o panu Andrzeju Wierzgaczu pisaliśmy tutaj: http://wroclaw.niedziela.pl/artykul/40100/Czlowiek-ktory-niesie-gwiazde


Na zakończenie na scenie w Rynku od poloneza noworocznego rozpoczął występ Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”.

http://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2589/Orszak-Trzech-Kroli-we-Wroclawiu


Reklama

Czary mary czy ciary bez miary?

2019-03-22 22:23

Agata Pieszko

Od 22-24 marca u Paulinów na ul. św. Antoniego będzie trwało Triuduum Maryjne z okazji 5. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. W tym czasie w sanktuarium odbędzie się cykl konferencji pt. "Zrujnowana czy odbudowana świątynia?", które poprowadzą Ojciec Paulin Adam Czuszel oraz Debora Sianożęcką-psycholog.

Agata Pieszko
Debora Sianożęcka podczas konferencji Triduum Maryjnego

Dzisiejsze wydarzenia Triduum Maryjnego rozpoczęły się Drogą Krzyżową. Piękny początek-bo któż, jak nie Maryja najbardziej rozumiał miłość ukrzyżowaną? Następnie wierni mogli uczestniczyć we Mszy Świętej z homilią opartą na rozważaniach 1. Listu do Koryntian. Ten list uświadomił i utwierdził nas w tym, że żyjemy w świecie ludzi cielesnych, a nie duchowych. Trawi nas więc grzech i podziały, a przecież Jezus mówi: "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi".(Mt 12,25). Niestety wiele między nami sporów. Ojciec Adam zwracał uwagę na to, jak próbujemy zagłuszyć je dobrami tego świata, uprawiając "jakieś czary mary" i zaklinając rzeczywistość, a tak naprawdę w zamian otrzymujemy "ciary bez miary" widząc, w jakim świecie żyjemy. Pozornie powinno nam się żyć lepiej-przecież medycyna rozwija się błyskawicznie, a na wyciągnięcie ręki mamy wszelkie dobra! Jednak w Warszawie przyjmuje się standardy dezawuujące rodzinę, ludzie nie potrafią się zatrzymać, goniąc za zyskiem, a w miastach burzy się domy z fundamentami, żeby stawiać nowe drapacze chmur. "Czym się karmisz?"-pytała Debora Sianożęcka podczas konferencji po Mszy Św-"Bo jeżeli karmisz tylko ciało, to Twoja dusza bez swojego pokarmu obumrze".

"Kościół, który przestaje się budować, zanim zostanie ukończony, zamienia się w ruinę. To samo dzieje się z ludźmi, którzy myślą, że osiągnęli pewien pułap życia chrześcijańskiego i już nad sobą nie pracują"-mówił o. Adam. W poniedziałek (25.03) w Sanktuarium wrocławskich Paulinów o godz. 17:30 odbędą się Klęczki Jasnogórskie, a po nich Msza Św., której będzie przewodniczył abp Józef Kupny.

Zapraszamy do uczestnictwa w Triduum Maryjnym oraz wieńczącej je Mszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież przyjął rezygnację kard. Ricardo Ezzati Andrello

2019-03-23 12:33

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną przez 77. letniego kard. Ricardo Ezzati Andrello SDB i mianował administratorem apostolskim stołecznej archidiecezji Santiago de Chile liczącego niemal 74 lata dotychczasowego biskupa diecezji Copiapó, Celestino Aós Braco, OFM Cap.

Grzegorz Gałązka

Nowy rządca stołecznej archidiecezji urodził się 6 kwietnia 1945 r. w Artaiz, na terenie archidiecezji Pamplona w Hiszpanii. Pierwsze śluby zakonne w zakonie kapucynów złożył 15 sierpnia 1964 r., a profesję wieczystą 16 września 1967 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Pampelunie 30 marca 1968 roku. Uzyskał licencjat kanoniczny z psychologii na Uniwersytecie w Barcelonie.

Po 15 pracy duszpasterskiej w Hiszpanii w 1983 roku został wysłany do Chile. 25 lipca 2014 r. papież Franciszek mianował go biskupem Copiapó. Sakrę biskupią przyjął 18 października 2014.

Pod adresem kardynała Ricardo Ezzati Andrello kierowano w ostatnim okresie oskarżenia o ukrywanie nadużyć seksualnych w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem