Reklama

Wrocław pokłonił się Dzieciątku!

2019-01-06 23:53

Agata Pieszko

Agata Pieszko

Mapy pokazują, że od Betlejem dzieli nas około 3400 km. Taka trasa zajęłaby na pieszo 638 godz. Wrocławianie znaleźli niesamowity skrót! Nie dość, że alternatywna trasa liczyła nieco ponad 2 km., to została pokonana w godzinę! I pewnie zajęłaby wiele krócej, gdyby nie dostojny marsz, który towarzyszył mieszkańcom Wrocławia w radosnej wędrówce do Dzieciątka Jezus! Rytm nadawał im konny stęp.

W niedzielę, 06.01, z Ostrowa Tumskiego wyruszył IX Wrocławski Orszak Trzech Króli, który zakończył się pokłonem Dziecinie w samym sercu miasta. Orszak przeszedł przez Most Tumski, obok Hali Targowej, przez Plac Nowy targ, po czym skręcił w ulicę Oławską, by finalnie znaleźć się w rynku na placu Gołębim.

Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzecznik prasowy OTK we Wrocławiu mówi, że do orszaku zaangażowano ok. 300 aktorów. Obok króli i świętej rodziny byli to aniołowie, siły symbolizujące zło, rycerze, dwórki, czy pastuszkowie. Organizatorzy szacują, że we wrocławskim orszaku wzięło udział ok. 10 tys. uczestników. W orszaku dumnie kroczyła symboliczna postać Ostrowa Tumskiego – latarnik, który razem z gwiazdą betlejemską oświetlał drogę Trzem Królom. Władze miasta na czele z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem, także oddały pokłon małemu Jezusowi.

Reklama

Abp. Józef Kupny podkreślał, że od Świętej Rodziny możemy uczyć się opiekuńczej miłości, od pastuszków ofiarności, a od Trzech Króli uporu w poszukiwaniu prawdy. Orszak jest niesamowitym wydarzeniem wspólnotowym, nie tylko jednoczącym ludzi wokół tradycji, ale także pokazującym wzory do naśladowania w codziennym życiu.

Reklama

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież przyjął rezygnację kard. Ricardo Ezzati Andrello

2019-03-23 12:33

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną przez 77. letniego kard. Ricardo Ezzati Andrello SDB i mianował administratorem apostolskim stołecznej archidiecezji Santiago de Chile liczącego niemal 74 lata dotychczasowego biskupa diecezji Copiapó, Celestino Aós Braco, OFM Cap.

Grzegorz Gałązka

Nowy rządca stołecznej archidiecezji urodził się 6 kwietnia 1945 r. w Artaiz, na terenie archidiecezji Pamplona w Hiszpanii. Pierwsze śluby zakonne w zakonie kapucynów złożył 15 sierpnia 1964 r., a profesję wieczystą 16 września 1967 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Pampelunie 30 marca 1968 roku. Uzyskał licencjat kanoniczny z psychologii na Uniwersytecie w Barcelonie.

Po 15 pracy duszpasterskiej w Hiszpanii w 1983 roku został wysłany do Chile. 25 lipca 2014 r. papież Franciszek mianował go biskupem Copiapó. Sakrę biskupią przyjął 18 października 2014.

Pod adresem kardynała Ricardo Ezzati Andrello kierowano w ostatnim okresie oskarżenia o ukrywanie nadużyć seksualnych w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem