Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościółek Nepomucena otworzył drzwi

Kościółek Nepomucena w Parku Szczytnickim

Arch. UM Wrocław

Kościółek Nepomucena w Parku Szczytnickim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez lata zamknięty, otwierany tylko ze szczególnych powodów teraz, po rewitalizacji, będzie wreszcie gotowy do zwiedzania.

Rewitalizacja kościołka p.w. św. Jana Nepomucena przeprowadzona pod nadzorem Zarządu Zieleni Miejskiej pozwoliła na rozszerzenie oferty kulturalno – rekreacyjnej w obrębie Parku Szczytnickiego. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego stworzyło w kościółku Otwartą Przestrzeń Kultury, która będzie udostępniona dla mieszkańców i turystów od wiosny do jesieni, oferując kameralne pokazy filmów, spotkania literackie i koncerty. Dobór wydarzeń kulturalnych będzie ściśle związany z jego charakterem i kameralnością wnętrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stałym punktem Otwartej Przestrzeni Kultury będzie zwiedzanie kościółka z przewodnikiem w każdą sobotę o godzinie 17.00 oraz 17.30 - nie zabraknie ciekawostek i dobrej lekcji historii.

Kościół wpisany jest do rejestru zabytków. Drewniana konstrukcja pochodzi z XVI w. Jest dziełem cieśli ze Starego Koźla na Górnym Śląsku. Tam też początkowo się znajdował. Później został przeniesiony do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia. Był pokazany w ramach wielkiej Wystawy Stulecia (prezentującej m.in. historię Śląska) na ekspozycji poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej. Wtedy teren wokół kościółka zaaranżowano na wzorcowy wiejski cmentarz. W latach 1957 - 1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga i odprawiane były tam msze święte. O kameralnym drewnianym budynku głośno było pod koniec lat 50. ub. wieku. Okazało się, że przez dwa lata był złodziejską dziuplą. W 1957 r. ukryto w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obrazy m.in. Matejki, Kossaka i Gierymskiego. Świątynia od 1971 r. była pod społeczną opieką PTTK Wrocław-Fabryczna. Drewniany kościółek przez wiele lat nie był remontowany. W czasach PRL-u wymieniono jego belki podporowe i drewniane gonty na dachu. Przez lata budynek niszczał, a dach i gontowe pokrycie wieży zaczęło się zapadać. Dlatego w 2014 r. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął prace rewitalizacyjne zabytkowego kościoła. Ze względu na zniszczenia, prace zostały podzielone na trzy etapy. Najpierw w okresie od września 2014 r. do maja 2015 r. wyremontowano dach świątyni. Następnie od października 2015 do marca 2016 r. przeprowadzono remont ścian zrębowych wieży Kościółka, w tym m.in. wyremontowano zabytkowe drzwi wejściowe.

Reklama

Trzeci, a tym samym ostatni etap rewitalizacji, polegał m.in. na dokończeniu remontu wieży drewnianego kościółka, dalszym remoncie ścian, wnętrz (stropów, sufitów, ceglanej posadzki) wraz z przebudową instalacji elektrycznych. Zmienił się także teren wokół kościoła – pojawiły się świeże nowe nasadzenia, dodatkowe ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna, infokiosk i nowe oświetlenie oraz nawierzchnia alejek. Rozebrane natomiast zostanie drewniane ogrodzenie kościoła. Sam kościółek będzie dodatkowo iluminowany.

Koszt remontu całego kościółka wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł ponad 2 mln zł, ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 otrzymaliśmy dofinansowanie na 1,5 mln zł. Wykonawcą zamówienia była wrocławska firma Epartner.pl, „portfolio" ma m.in. remonty 12 drewnianych obiektów sakralnych m.in. Świątyni Wang w Karpaczu czy kaplicy na Śnieżce.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-24 15:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: uroczystości pogrzebowe 104-letniego ks. Franciszka Rozwoda

radiorodzina.pl

Dwa dni trwały uroczystości pogrzebowe najstarszego kapłana archidiecezji wrocławskiej. Wczoraj zmarłego pożegnali wierni z wrocławskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Dziś Mszy św. w katedrze i ceremonii pogrzebu przewodniczył abp Józef Kupny.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous