Reklama

Niedziela Wrocławska

W świecie wciąż trwa odrzucenie i ukrzyżowanie Miłości Boga

Adoracja krzyża

Tomasz Lewandowski

Adoracja krzyża

– Naszym powołaniem jest miłość – mówił podczas Liturgii Męki Pańskiej bp Jacek Kiciński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii Wielkiego Piątku w katedrze wrocławskiej przewodniczył bp Jacek Kiciński. Razem z wiernymi krzyż adorowali wszyscy biskupi archidiecezji wrocławskiej, księża i siostry zakonne.

W homilii bp Kiciński prosił, by zatrzymać się przy dwóch zdaniach z Męki Pańskiej: „Aby się wypełniło Pismo” i Jezus rzekł „Wykonało się”. – Jako wspólnota wiary, wspólnota Kościoła, udajemy się na Golgotę, gdzie jesteśmy świadkami śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Śmierci, która z jednej strony jest zwieńczeniem odrzucenia Boga przez człowieka, a z drugiej wiernej miłości Boga do człowieka, aż po śmierć Syna Bożego – mówił hierarcha. – Śmierć Jezusa przez ukrzyżowanie jest największym dramatem i porażką człowieka na ziemi. Człowiek ukrzyżował Boga i odrzucił Jego miłość. Jak bardzo można być zaślepionym własnym egoizmem. Męka Pańska to prawdziwy chichot szatana, a jednocześnie jego ostateczna porażka. Bo Chrystus już więcej nie umiera i śmierć nie ma nad Nim już władzy – dodawał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Kiciński podkreślał, że Jezus nie przyszedł znieść prawa i proroków, ale je wypełnić: – Jezus całym swoim życiem wypełnił prawo. W nim spełniły się proroctwa i obietnice Boże. Prawo, które na pewnym etapie stało się martwą literą, zostało ożywione Bożą miłością. Niestety uczeni w Piśmie nie rozumieli tego, zatrzymali się na własnym obrazie Boga i własnej interpretacji Jego słowa. Zapomnieli, że Słowo Boga jest życiodajne i ma moc uzdrowienia.

– Dziś spełniają się słowa Pisma mówiące o odrzuceniu Boga. Czy jednak Pismo musiało się wypełnić? Czy nasi starsi bracia w wierze byli skazani na odrzucenie Chrystusa? To pytanie dziś zadaje wielu. Konsekwencją tego pytania są kolejne: Czy Bóg Ojciec to wszystko zaplanował? Czy Bóg zaplanował odrzucenie Jezusa i Jego tak straszne cierpienie? Czy Bóg Ojciec zaplanował Jego śmierć? – pytał kaznodzieja. I odpowiadał: – Trzeba wiedzieć, że misją Chrystusa nie było Jego ukrzyżowanie, ale objawienie miłości Boga do końca. Dlatego Jezus do końca walczy o serce każdego człowieka.

Reklama

– My patrzymy przede wszystkim w wymiarze życia doczesnego, a Bóg jest poza czasem i przestrzenią. Dlatego przewidział odrzucenie i ukrzyżowanie swojego Syna. A w Zmartwychwstaniu to odrzucenie i śmierć zostały pokonane mocą wiernej miłości Boga do człowieka. W ten sposób wypełniło się nie tylko Pismo, prawo i prorocy, ale wypełniła się Boża obietnica – wyjaśniał biskup.

– Jezus wypełnił swoją misję w sposób definitywny i ostateczny. Od Ojca wyszedł i do Ojca wrócił. W ten sposób dokonało się dzieło naszego odkupienia. Zostały otwarte bramy nieba, a śmierć została pokonana. Od nas jednak zależy, czy przyjmiemy owoce zbawczej Męki Chrystusa. Przez chrzest zostaliśmy włączeni w Misterium Paschalne, ale Bóg dał nam wolność. Wolność, którą otrzymali faryzeusze i saduceusze, którą otrzymał także Judasz i Piłat. Od nas zależy, po której stronie się opowiemy – wyjaśniał drugie zdanie bp Jacek.

– W świecie, w którym żyjemy, wciąż trwa odrzucenie i ukrzyżowanie miłości Boga. Na naszych oczach Bóg umiera w cierpieniu naszych braci i sióstr, w cierpieniu i odrzuceniu niewinnych oraz bezsilnych. Łatwo dziś z Bożego Słowa uczynić martwą literę, łatwo zasklepić się we własnej wizji Boga, Kościoła i słowa Bożego – ostrzegał hierarcha. I dodawał: – Można dziś wypędzić miłość z serca, wypędzić i ukrzyżować przez brak przebaczenia, brak pojednania, przez nienawiść i zawziętość, przez brak nawrócenia. Bóg dziś umiera na Golgocie tego świata.

– Naszym powołaniem jest miłość. Jesteśmy powołani, aby wypełnić Pismo, które jest słowem Jezusa Chrystusa. Mamy je wypełnić świadectwem naszego życia, które jest darem od Boga. Jedynym i niepowtarzalnym. Obyśmy i my mogli kiedyś powiedzieć: "Wykonało się". Niech Maryja, Matka Bolesna, którą dziś Jezus Chrystus daje nam za Matkę Kościoła, uczy każdego i każdą z nas miłości wiernej do końca i wiary w to, że śmierć Jezusa na krzyżu rodzi nowe życie, którym jest życie wieczne – zakończył homilię bp Kiciński.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-29 22:43

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...